Hidetaka Miyazaki na temat skończenia z serią z Souls, nowych horyzontach i ukrytej obsesji.


Hidetaka Miyazaki mówi, że jest bliski zamknięcia serii Dark Souls. W przemyśle, w którym powszechnym jest przedłużanie popularności gier poprzez ich coroczne wydawanie, może być trudno w to uwierzyć, ale wg niego jest to niezwykle ważne dla przyszłości jego studia, From Software.

W maju 2014 roku Miyazaki został mianowany dyrektorem From Software. A mimo to, ojcu serii Dark Souls nie zależy specjalnie na odejściu od projektowania i osadzeniu się w roli menedżera. Zapewne najlepszym świadectwem tego jest to, że wywiad ten miał miejsce w studiu, gdzie Miyazaki właśnie skończył pracę nad częścią dźwięków do Dark Souls 3. Panie Miyazaki, naprawdę może pan teraz zlecić komuś te prace.

Działania te mówią same za siebie, ale jego słowa są bardzo pouczające. W tym wywiadzie Miyazaki mówi o swoich ambicjach odejścia od serii Souls, o niedawnej becie, pojawieniu się wielu podobnych tytułów i zaskakującej nowej pasji.


Beta testy Dark Souls 3 przyniosły mieszane reakcje. Jak bardzo ta rozgrywka była reprezentatywna w stosunku do całej rozgrywki wg Ciebie?
Z perspektywy projektanta istnieje wiele różnych aspektów, które możesz mieć na myśli. Testy te były głównie przeprowadzone, by sprawdzić działanie trybu multiplayer i co oczywiste tak zaprojektowane, by poprawki oraz usprawnienia mogły zostać wprowadzone na podstawie informacji zwrotnych.
Co do mapy, przeciwników, liczby opcji dla postaci gracza, stylów walki i tego typu rzeczy, jest to zaledwie niewielki wycinek całej gry. I w tym sensie nie odzwierciedla on całego doświadczenia związanego z grą.

Pytam, ponieważ grałem trochę i czułem, że dla weterana serii nie było tam wielu niespodzianek. Czułem się dość wygodnie, a nie jest to uczucie typowe dla tej serii. Martwi mnie to, że mogła się stać zbyt znajoma i cała gra może być tym samym w większej ilości.
Tak właściwie, to wycinek gry pokazany w becie jest jednym z bardziej typowych fragmentów. Tworzenie gry rozpoczęło się od pracy nad bardzo standardowymi elementami i równoważeniem w nich rozgrywki, tak byśmy wszyscy mogli zacząć z tego samego punktu. Z pewnością, uczucie towarzyszące Ci w becie nie będzie takie same w całej grze. Nie musisz się o to martwić.

Przez kilka ostatnich lat otrzymaliśmy sporo gier z serii Souls: Dark Souls 2, Scholar of the First Sin, Bloodborne. Czy nie martwi Cię, że gracze mogą być przesyceni marką?
Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie martwiłem się tym. Nie sądzę, aby kontynuowanie w nieskończoność serii Souls czy Bloodborne było dobrą decyzją. Uważam, że Dark Souls 3 będzie wielkim zamknięciem serii. Nie jestem samotny w tej opinii, bo razem z From Software chcemy dynamicznie robić nowe rzeczy w przyszłości. Dark Souls 3 będzie ostatnią grą, przy której prace rozpoczęły się zanim zostałem prezydentem studia. Kolejny tytuł będzie grą rozpoczętą po objęciu przeze mnie tego stanowiska. Wierzę w to, że From Software chce tworzyć nowe rzeczy. Pojawią się nowe typy gier z naszej strony, a Dark Souls 3 będzie ważnym znacznikiem w ewolucji studia.

Czy sprawiedliwie będzie powiedzieć, że nie chcesz, aby From Software i Twój czas jako prezydenta studia był definiowany przez serię Souls?
Nie dbam o to, jakim typem prezydenta będę w przyszłości lub jak zostanę zapamiętany, po prostu wierzę, że pójście do przodu jest konieczne, by gracze wciąż byli zadowoleni z naszych gier. Musimy wciąż tworzyć dobrej jakości gry i być dynamiczni w tworzeniu nowych rzeczy.

Co w takim razie czujesz na temat spuścizny po serii Souls? Krajobraz gatunku RPG akcji nieco się zmienił w odpowiedzi na twoje gry. Wyszły gry takie jak Lords of the Fallen czy Titan Souls, oraz wiele innych, inspirowanych tytułami From Software.
Naprawdę nie uważamy, że nasze gry stworzyły standard. Nie martwi mnie to, że inni tworzą podobne gry, to po prostu pokazuje, że gracze chcą tego typu gier, które są trudne, i chcą by inne studia tworzyły gry stanowiące wyzwanie, by osiągać ten sam poziom satysfakcji. Lubimy takie gry a ich podejście w tworzeniu tych gier nigdy nie jest takie same. Lubimy dostrzegać różnice. Nie mamy nic przeciwko pojawianiu się większej liczby gier zapożyczających pewne elementy. Naszym głównym celem jest tworzenie gier, które są czymś świeżym dla nas samych.

Jakie elementy gatunku akcji lub RPG są tymi, które wg Ciebie wymagają uwagi? Na co wg Ciebie gracze mogliby zareagować, czego nie ma w danym momencie?
Nie wydaje mi się zabawne ani produktywne zakładanie określonego kierunku dla gatunków lub całego przemysłu. Nie wierzę w "czarno-białe" podejście do tego typu rzeczy. Jednak osobiście, z pewnością mam pomysły na to, co może być ciekawe do zrobienia i co mogłoby być fajne. [śmiech] Ale te pomysły mogą być włączone do konceptów naszych przyszłych gier, więc nie zdradzę ci zbyt wielu szczegółów.

W jaki sposób Dark Souls 3 będzie związane z dwiema poprzednimi częściami? Są odniesienia do Władców Popiołów, ale czy będzie ona równie niejednoznaczna jak dwie wcześniejsze gry czy może będziesz starał się być oczywisty i bezpośredni, mając na uwadze, że to ostatni rozdział?
Wiesz, nie chciałbym wyjaśniać zupełnie wszystkiego, jeśli chodzi o fabułę. Ale istnieje podsumowanie do głównego motywu, który był kontynuowany przez całą serię, coś co pozostawi Cię z wrażeniem o czym tak naprawdę jest Dark Souls, opowie Ci o głównym motywie.

Dość wyraźnie inspirujesz się Berserkiem i powtarzałeś, że jesteś jego wielkim fanem. Skąd jeszcze czerpiesz inspiracje?
Korzenie moich pomysłów dotyczących fantastyki tkwią w "Sorcery" Iana Livingstone'a i Steve'a Jacksona, podręcznikach gier fabularnych.

A coś nowszego co przykuło Twoją uwagę?
Gdy gram, patrzę z perspektywy reżysera, więc jest to w połowie praca i trudno jest mi po prostu polubić coś na tym samym poziomie jak inni. Jednak obecnie, gra, którą uwielbiam i sprawia mi czystą przyjemność jest Hearthstone. Nie jest ona związana z Dark Souls 3, ale kocham Hearthstone. Są również niektóre planszówki, jak np. Eclipse. Projekt Eclipse jest niesamowity, naprawdę zabawny.

Jeśli mógłbyś przejąć jakąkolwiek grę i miał nieograniczony budżet, to którą wybrałbyś?
[śmiech] Ohhhhhhhh...

Przeszły lub obecny tytuł. Możesz coś wskrzesić, jeśli chcesz. Mogłoby być to Call of Duty, chciałbyś to zrobić?
[śmiech] To trudne pytanie. Nie sądzę, abym się nad tym zastanawiał. A co Ty myślisz?

Co chciałbym abyś zrobił? The Legacy of Kain:Soul Reaver.
Naprawdę?

Tak. Wampirze królestwo w ruinie, które gracz eksploruje wiele, wiele lat po jego upadku, dowiadując co się wydarzyło. Idealne dla Ciebie.
[śmiech] Rozumiem!
Nie myślałem nad tym w ogóle, to naprawdę trudne pytanie. Dostrzegam pewne rzeczy i podoba mi się kierunek w jakim zmierzają, starając się wyciągnąć niektóre elementy, by zrobić coś opartego na nich. Wiele razy zdarza mi się myśleć właśnie na takim poziomie. Czy mogę przejąć jakiś zespół pracowników?

Możesz zbudować własny, wykorzystując swoich pracowników lub innych istniejących. Pamiętaj, masz nieograniczony budżet.
Wow. Ultima Online lub EverQuest.

To byłoby świetne. Ale poważnie, proszę zajmij się The Legacy of Kain:Soul Reaver.
[śmiech] Ok, ok.
Oh, właściwie, to spoglądam w stronę The Elder Scrolls, zauważyłem, że jest bardzo inspirująca.

Grasz w Fallout 4?
Jako gra, Fallout 3 jest bardzo interesujący, ale lubię fantastykę. Skłaniam się bardziej ku Oblivionowi.


Wywiad przeprowadzony przez Tamoora Hussaina z 20 listopada 2015 r.
oryg. tekst: GamespotTired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈